MIT نوع جدیدی از ساعت اتمی ایجاد کرده است که اتمهای درهم را اندازه گیری می کند


در چارچوب: ساعتهای اتمی مدرن کاملاً دقیق هستند – در واقع ، تا حدی که دقت آنها بر اساس طول عمر کل جهان اندازه گیری می شود. چنین نمونه ای ، ساعت اتمی استرانسیم ، آنقدر دقیق است که اگر در آغاز جهان کار خود را شروع می کرد ، اگر امروز آزمایش می شد ، ثانیه ای برنده یا باخته نمی شد.

اما مانند بیشتر موارد در زندگی ، همیشه جای پیشرفت دارد.

فیزیکدانان در انستیتوی فناوری ماساچوست نوع جدیدی از ساعت اتمی را طراحی کرده اند که به جای ابر اتم های نوسانی تصادفی ، اتم های درهم را اندازه گیری می کند.

جنیفر چو از دفتر MIT News گفت: “اتم ها به روشی متصل می شوند که طبق قوانین فیزیک کلاسیک غیرممکن است و به دانشمندان امکان می دهد ارتعاشات اتم ها را با دقت بیشتری اندازه بگیرند.”

اگر ساعتهای اتمی مدرن امروزی برای اندازه گیری اتمهای درهم پیچیده از این طریق اصلاح شده بودند ، زمان آنها – اگر از ابتدای جهان آغاز شده بود – در کمتر از 100 میلی ثانیه امروز خاموش می شد.

ساعت های اتمی دقیق تر همچنین می توانند با اندازه گیری مواردی مانند ماده تاریک و امواج گرانشی ، دانشمندان را در گشودن رمز و رازهای جهان باز کنند.

“با پیشرفت جهان ، آیا سرعت نور تغییر می کند؟” آیا بار الکترون تغییر می کند؟ از ولادان ولتیچ ، استاد فیزیک در MIT پرسید. “این همان چیزی است که می توانید با ساعتهای اتمی دقیق تری کشف کنید.”

تحقیقات این تیم ، که بخشی از آن توسط بنیاد ملی علوم ، دفتر تحقیقات دریایی و DARPA پشتیبانی می شود ، در مجله Nature منتشر شده است.

اعتبار آگهی اصلی: geogif


منبع: tanha-news.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>