Firefox 85 از راه می رسد که Flash را از بین می برد و از کوکی های فوق العاده محافظت می کند


چه اتفاقی افتاده؟ کسانی که Firefox موزیلا را به نسخه Chrome ترجیح می دهند ، از شنیدن آخرین نسخه مرورگر خوشحال خواهند شد که باعث محافظت در برابر کوکی های فوق العاده می شود و در نهایت پشتیبانی Adobe Flash Player را از بین می برد.

با از بین رفتن Flash در Firefox 85 (از اینجا بارگیری کنید) ، نرم افزار Adobe که قبلاً جهانی شده بود ، دیگر توسط هیچ یک از مرورگرهای اصلی پشتیبانی نمی شود. این حرکت مدتها پیش انجام شده است. Mozilla افزونه پیش فرض Flash را در سال 2019 غیرفعال خواهد کرد.

از اوایل سال 2017 ، Adobe خود یکی از چندین غول فناوری بود که اعلام کرد پس از سال 2020 دیگر از Flash Player پشتیبانی نخواهد کرد و گزینه های بهتر و ایمنی مانند HTML5 ، WebGL و WebAssemble را جایگزین آن کرد.

Chrome و Edge پشتیبانی Flash را در این ماه کاهش دادند. تنظیم مجددی برای پشتیبانی مجدد در Firefox 85 وجود ندارد.

در جای دیگر ، Firefox 85 کوکی های فوق العاده را خرد می کند. موزیلا نوشت: “به طور خلاصه ، از super-cookie می توان به جای کوکی های معمولی برای ذخیره شناسه های کاربر استفاده کرد ، اما پاک کردن و مسدود کردن آنها بسیار دشوارتر است. این باعث می شود که کاربران نتوانند از حریم خصوصی خود هنگام وب گردی محافظت کنند.”

“طی سالهای گذشته ، ردیاب ها کشف شده اند که شناسه های کاربر مانند کوکی های فوق العاده را در قسمت های مبهم مرورگر ، از جمله ذخیره سازی Flash ، ETags و پرچم های HSTS ذخیره می کنند. تغییراتی که ما در Firefox 85 ایجاد می کنیم به طور قابل توجهی از اثر سوپر کوکی های ذخیره شده کاسته می شود با از بین بردن توانایی ردیاب برای استفاده از آنها در وب سایت ها. “

حتما بخوانید:
نسخه Metro Exodus Enhanced Edition اواخر امسال با DLSS 2.0 و ردیابی پرتو پیشرفته وارد بازار می شود

امنیت با استفاده از حافظه پنهان تصویر متفاوت برای هر وب سایتی که کاربر بازدید می کند ، کار می کند. این بدان معناست که در حالی که Firefox 85 هنگام بازدید کاربران از همان سایت ، تصاویر ذخیره شده را بارگیری می کند ، اما این حافظه پنهان بین سایت ها به اشتراک گذاشته نمی شود.

موزیلا می گوید: “برای محافظت بیشتر از کاربران در برابر ردیابی مبتنی بر اتصال ، Firefox 85 همچنین پیوندهای فدراسیون ، پیوندهای پیش نصب ، پیوندهای قبل از اتصال ، پیوندهای احتکاری و شناسه های جلسه TLS را به اشتراک می گذارد.

از دیگر تغییرات می توان به مدیر رمز عبور Firefox 85 اشاره کرد که اکنون اجازه می دهد تمام اطلاعات ذخیره شده با یک کلیک برداشته شود ، پوشه نشانک ها به نوار ابزار نشانک ها اضافه شود و مرورگر مکان مورد نظر کاربر را برای نشانک های ذخیره شده به خاطر بسپارد. تعداد معمولاً رفع مشکلات امنیتی نیز وجود دارد.


منبع: tanha-news.ir