AMD برخلاف انویدیا و اینتل ، یک چیپ ست طراحی گرافیکی را به ثبت رساند


چیزی که منتظر باشید: AMD اولین حق ثبت اختراع خود را برای طراحی چیپست GPU منتشر کرد. به روشی معمولی AMD ، آنها سعی می کنند قایق را تکان ندهند. پردازنده های گرافیکی Chiplet تازه شروع به ظهور می کنند. اینتل صریحاً در مورد روند توسعه خود صحبت می کند و استفاده از تراشه در پردازنده های گرافیکی گسسته نسل اول خود را تأیید می کند. انویدیا ، اگرچه به مشخصات خاص پایبند است ، اما مقالات علمی متعددی را در این زمینه منتشر کرده است. AMD آخرین انتظار بود – که فقط به فریب و فریب می افزاید.

Chiplets همانطور که از نامش پیداست تراشه های کوچکتر و پیچیده تری هستند که باید در پردازنده های قدرتمندتر کار کنند. آنها بدون شک آینده اجتناب ناپذیری برای همه م componentsلفه های با عملکرد بالا و در برخی موارد ، حال حاضر موفق هستند. استفاده از تراشه طراحی پردازنده AMD درخشان است.

در حق ثبت اختراع جدید از 31 دسامبر ، AMD طرح تراشه ای را طراحی می کند که برای تقلید از یک طرح یکپارچه طراحی شده است. مدل فرضی آنها از دو تراشه متصل شده توسط یک اینترپوزر غیرفعال با سرعت بالا به نام کراس اوور استفاده می کند.

یک اتصال عرضی بین حافظه نهان L2 و حافظه نهان L3 در سلسله مراتب حافظه قرار دارد. همه آنچه در زیر آن قرار دارد ، مانند هسته ها و حافظه نهان L1 و حافظه نهان L2 ، از جدا شدن آنها از ریز دیگر آگاه است. همه موارد بالا ، از جمله حافظه نهان L3 و حافظه GDDR ، بین تراشه ها به اشتراک گذاشته شده اند.

این طرح به دلیل معمولی بودن مفید است. AMD ادعا می کند که واحدهای محاسباتی تقریباً به سرعت حافظه نهان سطح پایین محلی به حافظه نهان سطح پایین تراشه های دیگر دسترسی دارند. در صورت اثبات صحت این نرم افزار نیازی به به روزرسانی نیست.

برای طراحی اینتل و انویدیا نمی توان همین حرف را زد. اینتل قصد دارد از دو فناوری جدید ، EMIB (پل چند پیوندی توکار) و Foveros استفاده کند. مورد دوم یک interposer فعال است که از طریق سیلیکون-ویاس استفاده می کند ، کاری که AMD صریحاً اعلام کرده است که انجام خواهد داد. نه استفاده کنید. طراحی اینتل به GPU این امکان را می دهد تا حافظه نهانگاهی قابل دسترسی به سیستم داشته باشد که حافظه بافتی جدید را تأمین کند.

انویدیا همه موارد را فاش نکرده است ، اما چندین دستورالعمل را شناسایی کرده است که می تواند دنبال شود. یک مقاله تحقیقاتی 2017 ، طرحی با چهار تراشه و معماری سازگار با NUMA (دسترسی به حافظه ناهموار) و محل را توصیف می کند. این همچنین در حال آزمایش یک حافظه نهان L1.5 جدید است که از دسترسی به داده های بسیار از راه دور پشتیبانی می کند و در هنگام دسترسی به حافظه محلی دور می زند.

رویکرد AMD ممکن است حداقل خیالی به نظر برسد ، اما کاربردی هم به نظر می رسد. و اگر تاریخ چیزی ثابت کرده باشد ، این راحتی یک توسعه دهنده یک مزیت بزرگ است.

طرح های اضافی حق ثبت اختراع در زیر آورده شده است.

شکل 2 یک نمای مقطعی است که از دو تراشه به صفحه منتقل می شود. این دو تراشه (106-1 و 106-2) به صورت عمودی بر روی پیوند عرضی غیرفعال (118) چیده شده اند و از ساختارهای سیم ویژه ای برای دسترسی به ردیابی های پیوند عرضی (206) استفاده می کنند و متعاقباً با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. ساختارهای رسانایی که به اتصال عرضی متصل نیستند (204) به صفحه منبع تغذیه و سایر سیگنالینگ متصل می شوند.

شکل 3 سلسله مراتب حافظه پنهان را نشان می دهد. WGP (پردازنده های کارگروه) (302) که مجموعه های اصلی سایه بان هستند و GFX (واحدهای عملکردی ثابت) (304) که پردازنده های خاصی برای اهداف واحد هستند ، مستقیماً به حافظه نهان L1 کانال متصل می شوند (306). هر تراشه شامل چندین حافظه نهان L2 (308) بانک است که به صورت جداگانه قابل آدرس دهی هستند و همچنین در یک چیپلت منسجم هستند. هر تراشه همچنین شامل چندین حافظه نهان L3 (310) حافظه نهان است که در کل پردازنده گرافیکی منسجم هستند.

GDF (Graphics Data Platform) (314) بانک های حافظه نهان L1 را به بانک های حافظه نهان L2 متصل می کند. SDF (پارچه مقیاس پذیر داده) (316) بانکهای حافظه نهان L2 را با هم ترکیب کرده و آنها را به اتصال عرضی (118) متصل می کند. اتصال متقاطع به SDF همه تراشه ها و همچنین به بانک های حافظه نهان L3 همه تراشه ها متصل می شود. خطوط حافظه GDDR (ذخیره شده به عنوان Memory PHY) (312) به بانک های حافظه نهان L3 متصل هستند.

به عنوان مثال ، اگر WGP برای یک تراشه به داده های یک بانک GDDR برای تراشه دیگر نیاز داشته باشد ، این داده ها به بانک حافظه نهان L3 ، سپس از طریق SDF ، سپس به بانک L2 و در نهایت از طریق GDF به بانک L1 ارسال می شود.

شکل 4 نمای پرنده از یک ریزه است. این مکان دقیق تر و مقیاس اجزای مختلف را دقیق تر نشان می دهد. کنترل کننده HBX (404) اتصال متقاطع را که تراشه از طریق سیم های HBX PHY به آن متصل می شود (406) کنترل می کند. مربع کوچک در گوشه پایین سمت چپ (408) یک پیوند بالقوه اضافی به پیوند عرضی برای اتصال تراشه های بیشتر است.


منبع: tanha-news.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>