[ad_1]

با نگاه به آینده: طی دهه گذشته ، فناوری حافظه به طور مداوم بهبود یافته است تا تقاضای فزاینده برای تراکم بیت بالاتر ، عملکرد و بهره وری انرژی را برآورده کند. میکرون از پیشرفتهای جدیدی که در روشهای سنتی تولید آخرین گره حافظه خود انجام داده است خبر می دهد ، اما در نهایت شرکت مجبور خواهد شد EUV را برای ادامه مقیاس بندی محصولات DRAM خود اتخاذ کند.

میکرون به تازگی تولید DRAM را با استفاده از فرآیند جدید 1α (1-alpha) خود آغاز کرده و اولین محموله تراشه های جدید را به بزرگترین مشتریان خود تحویل داده است. گره حافظه جدید از تراکم 8 گیگابایتی تا 16 گیگابایتی پشتیبانی می کند و در حال حاضر برای ایجاد RAM DDR4 و LPDDR4 مورد استفاده قرار می گیرد و قصد دارد این مورد را در کل سبد محصولات شرکت گسترش دهد.

این اعلامیه در چارچوب تقاضای روزافزون برای تراشه های حافظه و نیاز به بهبود هزینه های تولید صورت می گیرد. بیشتر تولیدات DRAM میکرون از سال 2019 از فناوری 1Z nm استفاده می کند ، اما روند 1α 40 درصد بهبود تراکم حافظه را همراه با 15 درصد کاهش مصرف برق فراهم می کند.

حدود 10 درصد از بهبود عملکردها از طریق بهبودهای طراحی DRAM مانند کوچک شدن بیت بیت و کوچک شدن رشته متن و همچنین مواد بهتر و ابزار پیشرفته تر برای رسوب ، برداشت انتخابی یا حکاکی این مواد روی تراشه ها حاصل می شود.

این شرکت در نظر دارد تا پایان سال ادغام گره جدید فرآیند 1α در تمام محصولات DRAM خود را به اتمام برساند – انتقال جاه طلبانه در زمانی که بخشهایی از زنجیره تامین به سختی کار می کنند. در اوایل ماه جاری ، طی تماسی برای سرمایه گذاران ، میکرون به سرمایه گذاران اطمینان داد که در حال بررسی اختلالات احتمالی است و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.

البته ، بزرگترین مشکل میکرون این است که کمبود قطعات بر شرکتهایی مانند AMD ، انویدیا و اپل تأثیر می گذارد که در نتیجه منجر به کاهش تقاضا برای DDR4 ، LPDDR4X ، LPDDR5 ، GDDR6 و GDDR6X می شود. با این حال ، میکرون می گوید گره جدید فرآیند 1α هزینه های تولید DRAM را کاهش می دهد ، که به نوبه خود باید منجر به قیمت های بهتر شود.

در بیانیه ای ، مدیر عامل میکرون Sumit Sadana گفت که فناوری جدید 1α DRAM این شرکت “DRAM همراه کم مصرف را در صنعت فعال می کند ، همچنین مزایای نمونه کارها DRAM ما را به مراکز داده ، مشتریان ، مصرف کنندگان ، صنایع و خودرو می رساند. مشتری ها […] با رهبری صنعت ما در هر دو فناوری DRAM و NAND ، میکرون در موقعیت عالی برای رشد حافظه و ذخیره سازی قرار دارد ، که انتظار می رود سریعترین بخشهای رشد در صنعت نیمه هادی طی دهه آینده باشند. “

DRAM بخش عمده ای از مشاغل میکرون است که 70 درصد درآمد میکرون را در سه ماهه آخر منتهی به 3 دسامبر 2020 تشکیل می دهد. ما در حال صحبت با 4.06 میلیارد دلار با حاشیه ناخالص 31 درصدی هستیم ، این بدان معناست که میکرون عملکرد خوبی دارد. برای زمان.

این شرکت هشدار می دهد که مقیاس گذاری بیشتر DRAM ها وظیفه مهمی است که هنوز با اتخاذ لیتوگرافی فوق العاده ماورا ult بنفش (EUV) قابل حل نیست ، اما در دهه آینده جای پیشرفت مداوم وجود دارد.

https://www.youtube.com/watch؟v=GlwtS_Vq9aE

برای این منظور ، میکرون در تلاش است تا گره های 1β و 1𝛾 خود را توسعه دهد ، با استفاده از روش های چند الگویی اثبات شده برای دستیابی به پروژه های DRAM رقابتی از نظر تراکم خانگی ، مصرف برق ، عملکرد و هزینه. این شرکت برای گره 1𝛿 خود یک EUV در نظر گرفته است ، اما این برنامه برای سالهای 2024 یا 2025 برنامه ریزی شده است ، زیرا میکرون توضیح می دهد که این یک عامل اصلی برای مقیاس نیست و اجرای آن در طرحهای DRAM به طور فزاینده پیچیده مانند DDR5 ، GDDR6 / 6X دشوار است.

در همین حال ، سامسونگ در حال حاضر از EUV برای تولید تراشه های DDR4 و LPDDR5 در مقیاس بزرگ استفاده می کند ، در حالی که SK Hynix در حال توسعه گره فرآیند جدیدی مبتنی بر EUV است. زمان درست بودن استراتژی میکرون مشخص خواهد شد ، زیرا EUV هزینه های اضافی تولید دارد که می تواند پیشرفت هایی را که ایجاد می کند جبران کند.

[ad_2]

منبع: tanha-news.ir

ایندکسر