شخصی Linux را به Mac Mini جدید مبتنی بر Arm منتقل کرد


به اختصار: شروع لینوکس در Mac Intel نسبتاً آسان است. حالا که اپل به سیلیکون خود روی آورده است ، کار به این سادگی نیست. اگرچه M1 SoC پردازنده های مبتنی بر Arm هستند و نسخه هایی از Arm در Linux وجود دارد ، اما اجزای تراشه های جدید اپل با درایوهای فعلی Linux به خوبی بازی نمی کنند.

اپل شارژ مجدد جدیدترین رایانه های مبتنی بر Arm را آسان نکرده است. اگرچه توزیع های لینوکس برای کار با سخت افزار طراحی شده است ، اما اپل سیلیکون نژاد دیگری است. با این حال ، محققان امنیتی در Corellium دارای یک پورت Linux برای Mac M1 اپل هستند.

سیستم عامل Corellium توسعه یافته مبتنی بر توزیع بازوی اوبونتو است که از دستگاه USB بارگیری می شود ، اما به سادگی پلاگین و بازی نیست. مانع اصلی اجرای Linux در M1 درایورهای سخت افزار است.

کورلیوم در یک پست وبلاگ بسیار مفصل در توصیف پروژه نوشت: “هنگامی که من در حال نوشتن درایورها برای لینوکس بودم ، کاملاً واضح بود که واقعاً استانداردهای SoC های اپل چگونه نیستند.” “محیط مجازی ما از نظر مدلهای قابل انعطاف بسیار انعطاف پذیر است ، اما در سمت لینوکس ، دنیای 64 بیتی ARM عمدتا به مجموعه کاملی از اجزای سیستم عامل و رابط ها متکی است – تقریباً هیچکدام در M1 استفاده نشده است. “

کورلیوم CTO کریس وید در توییتر خود نوشت که اثبات مفهوم لینوکس M1 در M1 Mac Mini آزمایش شده و “کاملاً قابل استفاده است”. با این حال ، وی خاطرنشان کرد که شبکه سازی نیاز به استفاده از دانگل USB-C دارد. همچنین کاربران برای راه اندازی درگاه ها باید به لینوکس و هسته های سفارشی پیمایش کنند. وید اشاره کرد که آنها درسی دارند که چندی پیش به پست وبلاگ اضافه شده است.

اگر می خواهید Linux را در M1 Mac جدید خود امتحان کنید ، به ریشه های Ubuntu POC و حداقل یک درایو USB 16 GB نیاز دارید. کورلیوم پرونده ها و دستورالعمل ها را در وب سایت خود منتشر می کند. توجه داشته باشید که این پروژه در دست ساخت است و فقط روی Mac Mini آزمایش شده است ، بنابراین مسافت پیموده شده و خطاها ممکن است متفاوت باشد.
منبع: tanha-news.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>