رئیس جمهور بر لزوم اطمینان از دسترسی آسان و ارزان مردم به درمان تاکید کردحجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی صبح امروز جمعه در دیدار با روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به تلاش های فراوان پزشکان و کادر پزشکی، دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت در زمینه واکسیناسیون و کنترل تاج، بیمه درمانی و تولید دارو و تجهیزات پزشکی، تبدیل ایران از واردکننده به صادرکننده دارو و فرآورده های پزشکی، از عموم مردم و نخبگان خواست دستاوردها و موفقیت های بزرگ کادر پزشکی و اقدامات جهادی آنان را تشریح کنند. .

دستاوردهای عالی در حوزه بهداشت و درمان نیز از سوی رئیس جمهور به عنوان یکی از مولفه های پیشرفت کشور نام برد که دشمن را وادار به اعتراف و اعتراف کرد.

حجت الاسلام رئیسی توانمندی در علم، دانش و فناوری و تبدیل آنها به عمل را یکی دیگر از مولفه های قدرت یک کشور دانست و گفت: کشوری که بتواند در هر دو حوزه «پیشگیری» موفق و خودکفا باشد. و حوزه «درمان» کشوری پیشرفته و توانمند است. و این پیشرفت دلیل استیصال دشمن و ایجاد توطئه ای برای تبدیل دانشگاه ها از محلی برای ارتقای دانش و تربیت نیروهای متخصص و فداکار به محل آشوب و بی نظمی است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه راهبرد ما ارتقای توان داخلی و استقلال است، اما راهبرد دشمن تضعیف و نیازمند ساختن کشورهای مستقل است، افزود: در اینجا وظیفه سختی با شما داریم، اول اینکه اراده دشمن را به درستی درک کنیم. و ثانیاً، تلاش مضاعف برای گسترش علم و تولید علم و این نیز تربیت نیروهای کارآمد و فداکار در کشور است.

حتما بخوانید:
منظور ما شرایط مهاجرت به کانادا با استارتاپ است

حجت الاسلام رئیسی همچنین بر هدایت طلاب به سمت رشته های تخصصی پزشکی که پاسخگوی نیازهای بهداشتی و درمانی کشور باشد تاکید کرد و نهادهای ذیربط را موظف کرد با فراهم کردن زیرساخت های لازم، این موضوع را در برنامه هفتم توسعه و بودجه 1402 لحاظ کنند. پیش بینی های لازم را انجام دهید.

وی همچنین به مقوله پیش بینی و پیشگیری در حوزه نیاز کشور به دارو توجه کرد و گفت: برنامه ریزی در این زمینه باید به گونه ای باشد که در شرایط حساس دچار مشکل نشویم و واکنش و منفعلانه نداشته باشیم. .

رئیس جمهور همچنین با توجه به اهمیت سامانه های وزارت بهداشت در حوزه جمع آوری اطلاعات، تصمیم گیری و تصمیم گیری، بر لزوم فعال سازی این سامانه ها تاکید کرد.

رئیس جمهور توجه به تجهیز دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی به ویژه خوابگاه های متاهل، احیای گردشگری سلامت با استفاده از اعتبارات معطل وزارت بهداشت، تامین نیازمندی های مناطق کم برخوردار با پزشک متخصص را از دیگر نکات برشمرد. در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت.

حجت الاسلام رئیسی در ادامه طرح دارواب با پوشش 366 دارو را یکی از طرح های بسیار خوب وزارت بهداشت و درمان برشمرد و بر پرداخت به موقع مطالبات داروخانه ها و شرکت های دارویی تاکید کرد.

رئیس جمهور در بخش دوم سخنان خود به موضوع طب عامیانه و الزامات آن پرداخت و گفت: همه کارهایی که مبنای پزشکی و درمانی دارند باید زیر نظر و سازمان وزارت بهداشت باشد. ضمناً باید بتوان نظرات موجود در این زمینه را به عنوان رابط طب سنتی و طب نوین مطرح و در نظر گرفت.

حتما بخوانید:
ردیاب خودرو ارزان قیمت همراه با گارانتی 1 ساله - ایران رهیاب

خواجه الاسلام رئیسی در پایان خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور تاکید کرد: سعی کنید رشته ای پیدا کنید و نخبگان را به مجموعه خود جذب کنید. مهاجرت نخبگان باید معکوس شود. امروزه گستره آن به ویژه در حوزه های علمی، فنی و دارویی بیشتر از همیشه شده است، به طوری که در این زمینه علاوه بر جذب نخبگان ایرانی، امکان جذب نخبگان از کشورهای دیگر نیز فراهم است.

رئیس جمهور همچنین بر ایجاد امکانات بهداشتی و درمانی با دسترسی آسان و ارزان برای مردم تاکید کرد و خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت نباید اجازه دهد متخصصان توانمند حتی اگر دارای سلایق سیاسی متفاوت باشند به راحتی بازنشسته شوند.