تلسکوپ فضایی نماد Arecibo با نزدیک شدن به فروپاشی از رده خارج می شود


به اختصار: رصدخانه Arecibo ، تلسکوپ فضایی نمادین ایالات متحده واقع در جنگل پورتوریکو ، پس از 57 سال کار پس از دو بار شکستن کابل مخرب که نمی توان با خیال راحت ترمیم شود ، از رده خارج شد.

در ماه اوت ، اندکی پس از برخورد طوفان گرمسیری Isaiah با پورتوریکو ، یک کابل کمکی به ضخامت 3 اینچ از سوکت آن خارج شد و یک سوراخ 100 فوت در بازتابنده 1000 فوت را پاره کرد. در اوایل این ماه ، درست قبل از شروع تعمیرات ، یک کابل برق 15000 پوندی از همان برج شکست ، به صفحه برخورد کرد و به صفحات زیر آسیب بیشتری وارد کرد.

حتی غریبه ها به تلسکوپ می توانید آن را از چشم طلایی فیلم جیمز باند به یاد داشته باشید. این سایت همچنین در “مخاطب ، انواع” و قسمت 1994 “پرونده ها” مورد استفاده قرار گرفت.

هر دو کابل از سکوی عظیم پشتیبانی می کردند و 450 فوت بالاتر از شناور قرار داشتند. اگر کابل دیگری خراب شود ، ساختار فلزی 900 تنی در دیسک فرو خواهد ریخت و احتمالاً سه برج پشتیبانی را به سمت پایین می کشد. علت شکستگی اولیه کابل هنوز مشخص نشده است.

بنیاد ملی علوم آمریکا (NSF) می گوید هر گونه تلاش برای تعمیر رصدخانه خواهد بود برای کسانی که خیلی خطرناک است. شان جونز ، دستیار مدیر گروه ریاضیات و فیزیک در گفت: “NSF نتیجه گرفته است که این آسیب اخیر به تلسکوپ 305 متری بدون به خطر انداختن جان و امنیت تیم های کاری و کارکنان قابل جبران نیست.” NSF “NSF تصمیم گرفته است برای شروع فرایند برنامه ریزی یک انهدام کنترل می شود.”

حتما بخوانید:
خرید اسباب بازی: مناسب برای همه ردههای سنی

حتی تعیین چقدر وقت است که در رصدخانه قبل از آن فرو می ریزد از چپ ثابت می کند غیر ممکن است. رالف گوم ، مدیر گروه علوم نجوم NSF ، گفت: “تلاش برای ایجاد ثبات یا آزمایش کابل ها می تواند خرابی فاجعه بار را تسریع کند.”

این رصدخانه که توسط دانشگاه فلوریدا مرکزی ، یانگ اینترپرایز و UMET تحت توافق نامه 5 ساله 20 میلیون دلاری با NSF اداره می شود ، برای جستجوی علائم فرازمینی ، مطالعه سیارک های بالقوه خطرناک در نزدیکی زمین و تجزیه و تحلیل ستاره ها و سیارات دور استفاده شد. .

اعتبار تصویر: Photo Spirit


منبع: tanha-news.ir