[ad_1]

چه اتفاقی افتاده؟ همه مرورگرهای اصلی گرد هم آمده اند تا گواهینامه ریشه ای را که دولت برای نظارت بر ترافیک اینترنت کاربران استفاده می کند ، مسدود کنند. این گواهینامه برای شهروندانی است که در نور سلطان ، پایتخت قزاقستان زندگی می کنند ، که به وب سایت های خارجی مانند Google ، Twitter ، Instagram و Netflix دسترسی نداشته اند ، مگر اینکه گواهی بر روی دستگاه های آنها نصب شده باشد.

گزارش شده است که این گواهی به دولت قزاقستان اجازه می دهد تا ترافیک HTTPS را رهگیری و رمزگشایی کند – اساساً کنترل استفاده از اینترنت توسط شهروندان است. دولت ادعا می کند که این گواهینامه ها به عنوان بخشی از آموزش امنیت سایبری استفاده می شود. ZDNet توضیح می دهد: “با این حال ، توضیحات دولت معنای فنی صفر داشت ، زیرا گواهی ها نمی توانند از حملات سایبری گسترده جلوگیری کنند و معمولاً فقط برای رمزگذاری و محافظت از ترافیک از ناظران شخص ثالث استفاده می شود.

چهار تولیدکننده اصلی مرورگر – اپل ، گوگل ، مایکروسافت و موزیلا – قبلاً گواهینامه را در نرم افزار مربوطه خود مسدود کرده اند. این بدان معناست که پس از ممنوعیت ، حتی اگر کاربران در Nur-Sultan گواهی بر روی دستگاه خود نصب کرده باشند ، مرورگرها از استفاده از آنها خودداری می کنند – این بدان معناست که داده های کاربر ایمن باقی مانده و از دست مقامات قزاقستان خارج می شوند.

این اولین بار نیست که این چهار شرکت با هم متحد می شوند تا اینترنت را به مکانی امن تبدیل کنند. از اوت 2019 ، گواهی مشابهی که برای رهگیری ترافیک برای سایت های مختلف روسی زبان و انگلیسی زبان در رسانه های اجتماعی استفاده می شد نیز در قزاقستان مسدود شد.

[ad_2]

منبع: tanha-news.ir