اپل ، گوگل ، مایکروسافت و موزیلا متحد می شوند تا گواهی ردیابی قزاقستان را ممنوع کنند


چه اتفاقی افتاده؟ همه مرورگرهای اصلی گرد هم آمده اند تا گواهینامه ریشه ای را که دولت برای نظارت بر ترافیک اینترنت کاربران استفاده می کند ، مسدود کنند. این گواهینامه برای شهروندانی است که در نور سلطان ، پایتخت قزاقستان زندگی می کنند ، که به وب سایت های خارجی مانند Google ، Twitter ، Instagram و Netflix دسترسی نداشته اند ، مگر اینکه گواهی بر روی دستگاه های آنها نصب شده باشد.

گزارش شده است که این گواهی به دولت قزاقستان اجازه می دهد تا ترافیک HTTPS را رهگیری و رمزگشایی کند – اساساً کنترل استفاده از اینترنت توسط شهروندان است. دولت ادعا می کند که این گواهینامه ها به عنوان بخشی از آموزش امنیت سایبری استفاده می شود. ZDNet توضیح می دهد: “با این حال ، توضیحات دولت معنای فنی صفر داشت ، زیرا گواهی ها نمی توانند از حملات سایبری گسترده جلوگیری کنند و معمولاً فقط برای رمزگذاری و محافظت از ترافیک از ناظران شخص ثالث استفاده می شود.

چهار تولیدکننده اصلی مرورگر – اپل ، گوگل ، مایکروسافت و موزیلا – قبلاً گواهینامه را در نرم افزار مربوطه خود مسدود کرده اند. این بدان معناست که پس از ممنوعیت ، حتی اگر کاربران در Nur-Sultan گواهی بر روی دستگاه خود نصب کرده باشند ، مرورگرها از استفاده از آنها خودداری می کنند – این بدان معناست که داده های کاربر ایمن باقی مانده و از دست مقامات قزاقستان خارج می شوند.

این اولین بار نیست که این چهار شرکت با هم متحد می شوند تا اینترنت را به مکانی امن تبدیل کنند. از اوت 2019 ، گواهی مشابهی که برای رهگیری ترافیک برای سایت های مختلف روسی زبان و انگلیسی زبان در رسانه های اجتماعی استفاده می شد نیز در قزاقستان مسدود شد.


منبع: tanha-news.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>