انویدیا در حال کار بر روی فناوری رقابتی حافظه دسترسی هوشمند AMD برای پردازنده های گرافیکی سری RTX 30 است


با نامه: AMD ویژگی جدید حافظه دسترسی هوشمند را برای کارت گرافیک های RDNA 2 (سری Radeon RX 6000) به عنوان چیزی منحصر به پیکربندی کاملا AMD تبلیغ می کند ، اما انویدیا می گوید به زودی امکان عملکرد مشابه GPU های سری RTX 30 Ampere را فراهم می کند کار با پردازنده AMD یا Intel جفت شده است.

هنگامی که AMD در اوایل ماه جاری کارت گرافیک های سری Radeon RX 6000 خود را منتشر کرد ، عملکرد دوگانه نسبت به نسل قبلی را نشان داد (اعداد AMD ، هنوز متعلق به ما نیست). معماری RDNA 2 با دستیابی به سه ترفند نفیس برای دستیابی به برخی از ادعاهای عملکرد مفروض ، این دستاوردها را به همراه داشت: حافظه پنهان 128 MB MB ، حالت RAGE و حافظه دسترسی هوشمند

از این سه مورد ، فقط Infinity Cache فقط مختص AMD است. حالت RAGE اساساً یک پروفایل اورکلاکینگ در نرم افزار Radeon است و ممکن است بسته به قرعه کشی سیلیکون نتایج آن متفاوت باشد.

حافظه دسترسی هوشمند (SAM) به عنوان یک فناوری ارتقا performance عملکرد ویژگی جالبی است که AMD می گوید فقط هنگام جفت شدن پردازنده های سری Ryzen 5000 با کارت گرافیک Radeon 6000 روی مادربردهای سری 500 کار خواهد کرد. کانال داده بین پردازنده و حافظه گرافیکی (VRAM) برای بهبود عملکرد کلی – طبق AMD تا 11 درصد.

امروزه در یک پیکربندی معمول رایانه ، فقط قسمت کوچکی از بافر فریم (معمولاً 256 مگابایت) که توسط GPU استفاده می شود از طریق گذرگاه PCIe در معرض دید قرار می گیرد. حافظه دسترسی هوشمند در حال بازاریابی است ، درمورد چیزی بنام “ثبت اصلی دسترسی قابل تغییر اندازه مجدد (BAR)” ، که در واقع بخشی از مشخصات PCIe 3.0 به بعد است و توسط Windows Display Driver Model (WDDM) v2 پشتیبانی می شود صحبت می کند.

حتما بخوانید:
با این نکات ساده، لباس گروه شب نقاب خود را متحول کنید

تاکنون AMD این تصور را ایجاد کرده است که این فناوری منحصر به کارتهای گرافیکی RDNA 2 آن است ، اما اخیراً انویدیا به GamersNexus گفت که کارتهای Ampere آن همچنین پشتیبانی می کند تغییر اندازه BAR و دستیابی به پیشرفتهای عملکرد هنگام فعال شدن. با این حال ، این امر از طریق به روزرسانی نرم افزار در آینده انجام می شود ، بدون اینکه مشخص کنید چه زمانی. کارت های سری RX 6000 AMD هفته آینده منتشر می شوند (نظرات !!) که اگر انویدیا بخواهد درایورهای خود را تا آن زمان آماده کند ، یک پنجره باریک است.

جالب اینجاست که انویدیا قصد دارد این کار را با پردازنده های AMD و Intel در مادربردهای PCIe 4.0 یا PCIe 3.0 با انداختن توپ در محوطه AMD برای انجام همان کار انجام دهد. این بدان معناست که AMD احتمالاً اولین کسی است که از اندازه BAR پشتیبانی می کند ، اما در نهایت Nvidia می تواند آن را بر روی پیکربندی های بیشتری کار کند. و اگر همان عملکردهای بهبود یافته کارتهای RDNA 2 آمپر را به همراه داشته باشد ، می تواند تصویری را که در آزمایشات زیبا AMD مشاهده کردیم ، تغییر دهد.

به هر حال ، هنوز در مورد اینکه آیا شما قادر به دریافت کارت گرافیک Ryzen 5000 CPU ، RTX 3000 یا Radeon RX 6000 قبل از پایان سال هستید ، مطلع نشده ایم.
منبع: tanha-news.ir