افتتاح 71 واحد سرمایه گذاری، صنعتی و ساختمانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورمراسم افتتاحیه 51 پروژه به ارزش بیش از 63 هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی برای 17 هزار نفر و همچنین آغاز عملیات اجرایی 20 طرح به ارزش بیش از 1117.000 میلیارد ریال و ایجاد 5 هزار نفر در چهار گانه مناطق آزاد تجاری و صنعتی کیش، اروند، ارس و انزلی و 5 منطقه ویژه اقتصادی سهلان، پارس انرژی، ارگ جدید باما، پتروشیمی و لرستان با دستور معاون اول رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس توقیف شدند.

محمد محبر تاکید کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باید موتور محرک صادرات، تولید و ایجاد اشتغال جدید در کشور شوند.

معاون اول رئیس جمهور در این مراسم که با حضور وزیر اقتصاد و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد، تلاش مدیران این مناطق در سال گذشته برای افزایش سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال را مورد اشاره قرار داد. و خاطرنشان کرد: در دهه‌های اخیر مناطق آزاد نتوانسته‌اند در راستای اهداف مورد نظر خود به موفقیت‌های بزرگی دست یابند و به‌جای اینکه مرکز صادرات کالا و خدمات ایرانی باشند، به یک نقطه وارداتی در کشور تبدیل شده‌اند. .

وی با اشاره به گزارش دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مبنی بر اجرای «طرح تحول» در مناطق قدیم و جدید در حوزه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی در دولت سیزدهم، گفت: برنامه ریزی خوبی است. و اقدامات دولت طی چند ماه گذشته در این حوزه ها به پایان رسیده است که البته نباید به این دستاوردها بسنده کرد و با توجه به امکانات و اختیارات مناطق آزاد می توان دستاوردهای بزرگ اقتصادی و سرمایه گذاری برای کشور حاصل شود.

محمد مخبر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران را از نظر جغرافیایی، منابع طبیعی و پتانسیل خدادادی در مقایسه با سایر کشورهای جهان بسیار بالاتر دانست و گفت: مشکلات سرمایه گذاری و تولید کشور از طریق مناطق آنها به راحتی قابل حل است. .

حتما بخوانید:
کلاس ها در دانشگاه صنعتی شریف به صورت حضوری برگزار می شود

وی گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می توانند به نماد جدی اجرای شعار سال تولید، اشتغال زایی و دانش تبدیل شوند و این امر برای وزارت اقتصاد و شورای عالی آزادی لازم است. مناطقی که با همکاری و کمک به یکدیگر امکان جهش بزرگ اقتصادی را در این منطقه سامان دهند

وی مناطق آزاد را بهترین الگو و نمونه کوچک برای اجرای دولت الکترونیک دانست و افزود: باید حداقل 15 شهر هوشمند در مناطق آزاد ساماندهی شود که می توان آن را دستاورد بزرگی دانست. دولت سیزدهم». .

وی بر بسترسازی و ایجاد فرصت های لازم برای ارتباطات بین المللی به ویژه در حوزه های بانکی، بیمه و سرمایه گذاری در مناطق آزاد تاکید کرد و گفت: باید هر چه سریعتر مسیر تعامل بین المللی با کمک وزارت اقتصاد در مناطق آزاد البته باید باشد. در سال های گذشته بدون توجه به تحریم ها چنین اقداماتی در مناطق آزاد انجام می شد اما دولت سیزدهم به دنبال ایجاد بسترهای سرمایه گذاری و توسعه در حوزه صادرات، مسائل مالی، بانکی و بیمه است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توسعه دیپلماسی اقتصادی در مناطق آزاد گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی می توانند به عنوان یک فرصت طلایی در حوزه پیمان های پولی، روابط گسترده مالی، روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با همسایگان خارجی خود را افزایش دهند. مشارکت در صادرات و واردات هدفمند.
محمد محبر نیز در این نشست بر لزوم ایجاد بستر و ابزار برای اجرای اقتصاد دانش بنیان، ترویج ثبت شرکت در مناطق آزاد، سرمایه گذاری مشترک با کشورهای همسایه و شرکت های خارجی و ایجاد انگیزه های لازم تاکید کرد.

در این مراسم احسان خاندوزی وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه ایجاد روش های نوین سرمایه گذاری حداقل مورد انتظار از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است، تاکید کرد: در سال دوم دولت سیزدهم باید برای تحقق هدف برون گرایی به عنوان حداقلی که از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انتظار می رود، تلاش شود. یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی به مناطق آزاد برسیم.

حتما بخوانید:
درد اسباب بازی

وی همچنین ایجاد سرمایه گذاری ها و تولیدات مشترک با طرف های خارجی با انگیزه صادرات و بازارهای هدف را یک حرکت فعال اقتصادی و ارزی در مناطق آزاد دانست و گفت: از طریق ایجاد تسهیلات، مدیریت و سرمایه گذاری، مدیریت و رشد اقتصادی و علی رغم با مشکلات و فشارهای بین المللی، اهداف برون سازی اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد.

سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز با تاکید بر اینکه مناطق آزاد به اهداف تعیین شده در سال های اخیر در زمینه تولید، سرمایه گذاری و ارز دست نیافته اند، گفت: دبیرخانه شورای عالی در دولت سیزدهم با برنامه تبدیل به مناطق قدیم و جدید تحول بزرگی در حوزه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی آغاز شده و خوشبختانه عملکرد اقتصادی این مناطق در سال گذشته بهبود یافته است.

وی افزایش 27 درصدی صادرات، کاهش 2 درصدی واردات، هدفمندی واردات، مثبت شدن تراز تجاری 35 میلیون دلاری، افزایش 58 درصدی سرمایه گذاری در مناطق آزاد، افزایش 86 درصدی صدور پروانه ساختمانی را برشمرد. در این حوزه ها از جمله دستاوردهای دبیرخانه شورای عالی دولت سیزدهم، موارد زیر برشمرد و گفت: در حوزه مناطق ویژه، افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی، افزایش تعداد گردشگران داخلی به 5 میلیون نفر در در نوروز امسال صدور مجوز برای فعالیت 500 شرکت مبتنی بر دانش و توانمندسازی و محرومیت‌سازی در این مناطق از جمله فعالیت‌های سال گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید