آموزش تعمیرات موبایل – دوره آموزش تعمیر موبایل + مدرک فنی – فن آموزان

آموزش سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز از جمله مباحث بسیار شیرین و جذاب در رشته مهندسی برق و حوزه ی ماشین های الکتریکی می باشد که نیاز به قدرت تجسم فضایی، ظرافت و دقت فراوانی دارد ،شاید این مباحث درابتدا کمی دشوار و پیچیده به نظر آید اما در نهایت پس از یادگیری و کسب تجربه های بیشتر، جذابیت این مقوله به وضوح نمایان می گردد،ضمنا توصیه میکنیم پس از فراگیری و مطالعه مطالب مربوط به بخش تئوری آموزش سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز، به منظور تثبیت آموخته های خود حتما دوره های عملی را نیز بگذرانید. اما در انتهای دوره آموزشی معتبر، مثل دوره هایی که سازمان فنی حرفه ای برگزار می کند، شما در کنار افزایش اطلاعات تئوری و عملی، مدرک معتبری نیز خواهید داشت. الف – با استفاده از پلاك موتور قدرت خروجی p (توان نامی) و راندمان و ضریب توان Cos آنرا یادداشت نموده و خواهیم داشت. گام بزرگترین كلاف سیم پیچ اصلی مانند مثالهای قبلی برابر با گام قطبی یعنی 4 می باشد و با توجه به معلومات بدست آمده می توان دیاگرام گسترده سیم پیچ را مانند شكل زیر رسم نمود. حال می توانیم از انطباق دو دیاگرام گسترده مربوط به سیم پیچ اصلی و سیم پیچ راه انداز دیاگرام گسترده كامل موتور را مانند شكل زیر بدست آوریم.

اما چنانچه مشخص نباشد میتوان از روی سرعت روتور که بر روی پلاک حك شده است تعداد قطب ها را تعيين كرد. انجام این کار نیازمند محاسبات خاصی در زمینه تعیین تعداد دور کلاف و غیره دارد. به همین دلیل سیم پیچی موتورهای تک فاز به صورت متحدالمرکز انجام می شود، سیم پیچی استارت بر روی سیم های اصلی در داخل شیارها قرار میگیرد تا در صورت آسیب دیدن سیم پیچ، بتوان سیم پیچ استارت را تعویض کرد. خازن ها در انواع مختلفی از جمله دینامیکی و الکترولیتی وجود دارند که در راه اندازی موتورهای تک فاز نیز به کار گرفته میشوند. اگر بخواهیم در رابطه با انواع سیم های به کار برده شده در آموزش سیم پیچی سخن بگوییم، در ابتدا بهتر است بدانید که جنس سیم های به کار رفته در آموزش سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز، عمدتا آلومینیومی یا مسی میباشد این سیم پیچی ها عمدتا به دو صورت، نواری یا طبقه طبقه که به نوع دیسکی نیز معروف است، مورد استفاده قرار می گیرند.

حتما بخوانید:
شیروانی ها سقف های شیب دار سقف های شکسته پوشش شیروانی ها مزایب ومعایب

به دلیل عدم دسترسی به برق سه فاز در اماکن مسکونی به ناچار از موتورهای تک فاز استفاده می شود. از سیم پیچی در انواع موتورهای تک فاز و سه فاز کوچک و بزرگ استفاده می شود. به گزارش ایسنا، بنابراعلام آموزشگاه فنی پارس، سیم پیچی موتورهای الکتریکی، موتورهای سه فاز و تک فاز را در بر می گیرد. در محاسبه تعداد دور سیم پیچ استارت ولتاژ را تقریبا 20% کمتر از ولتاژ سیم اصلی در نظر میگیرند. پس از راه اندازی، سیم پیچی کمکی در شرایط سیم پیچ استارت در داخل شیارها، بدون آنکه خاصیتی داشته باشد، غیر فعال باقی میماند. سیم پیچ کمکی یا سیم پیچ استارت با سیم پیچ اصلی، اختلاف فازی برابر با 90 درجه الکتریکی دارد. در اين روش نصف شیارها را سیم پیچ اصلی و نصف دیگر را، سیم پیچ راه انداز یا سیم پیچ کمکی اشغال می کند. سیم پیچی که از فاز T تغذیه می کند شروع سیم پیچی را (w ) و انتهای آنرا با ( Z )برای یافتن سر سیم ها :ابتدا باید دو سر هر کلاف را پیدا کنید از مولتی متر یا هر روش دیگری که می شناسید .( یک سر مولتی متر را به یک سر سیم گرفته ، سر دیگر مولتی متر را با 5 سر سیم باقی مانده امتحان می کنید .

این خاصیت به نوبه خود، بازده موتورهای تک فاز را به نسبت زیادی کاهش میدهد. اصولا تعداد قطب ها جهت سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز از پیش تعین شده می باشد. 180) بدست آورد در این صورت بر خلاف زاویه هندسی بین دو شیار مجاور كه همیشه ثابت است زاویه الكتریكی بین دو شیار مجاور بستگی به تعداد قطبها داشته و از رابطه زیر بدست می آید. تعداد گروه كلافهای سیم پیچ راه انداز نیز می تواند برابر با تعداد قطبها و یا برابر با تعداد جفت قطبها باشد. در سیم پیچی متحدالمركز گام كلاف های مربوط به هر گروه كلاف با یكدیگر تفاوت داشته درحالیکه در سیم پیچی زنجیره ای گام مساوی بوده و به صورت کلی سیم پیچی نیز راحتتر انجام می پذیرد. اگر جنبه های مختلف شغل تعمیرات موبایل را در نظر گرفته اید و قصد ورود به آن را دارید باید در ابتدا سرمایه ای را جهت یادگیری مهارت های مرتبط با این حرفه در نظر بگیرید. بهتر است در آغاز به منظور بررسی سیم پیچی موتورهای تک فاز و سه فاز، تعاريف و محاسبات اوليه را به اختصار بیان کنیم. در آموزش سیم پیچی موتور های تک فاز با راه اندازی دائم، از خازن های دینامیکی که به خازن های خشک نیز معروف هستند، استفاده میشود.

حتما بخوانید:
لیست جدید سایت ها

اگر شما هر گونه سوالی در رابطه با کجا و نحوه استفاده از فیلم آموزشی سیم پیچی موتور کولر دارید، می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.